Ako sa robia hlinené omietky - praktický sprievodca

Zdieľať:

Jednoduchý postup, ako aplikovať hlinené omietky

  1. Príprava povrchu: Pred aplikáciou omietky je dôležité, aby bol povrch súdržný, čistý, suchý a bez prachu. Okrem toho, podľa typu omietaného povrchu (betón, tehla, drevo, nepálená tehla, slama, a i.) sa postup technologicky vždy odlišuje. V našom prípade je omietaný podklad betón. Betón ma nízku hodnotu nasiakavosti a hladký povrch, na ktorom by hlinená omietka nedržala, preto sme použili spojovací mostík, ktorý nanesieme valčekom alebo štetcom na povrch stien a tým zabezbečíme nosič pre  hlinenú omietku.  Tento mostík by mal mať minimálnu dobu schnutia 12 hodín, aby sa zabezpečilo spoľahlivé spojenie medzi povrchom a aplikovanou hlinenou omietkou.

  2. Nanášanie omietky: Na takto pripravený povrch začíname nanášať prvú vrstvu hlinenej omietky o hrúbke cca 3 – 4 mm rovnomerne pomocou plastového, či kovového hladidla. Do tejto vrstvy následne aplikujeme armovaciu sieťku, ktorá zabezpečí to, aby hlinená omietka nepraskala.

  3. Vysychanie: Nechávame omietku dôkladne vyschnúť podľa odporúčaní výrobcu, vždy pred nanášaním novej vrstvy alebo pred ďalšími úpravami.

  4. Finálna omietka: Finálnu omietku nanášame na dobre vyschnutú predošlú vrstvu o hrúbke max. 4 mm. Po nanesení omietky používame hladidlá na vyhladenie povrchu a odstránenie akýchkoľvek nerovností. Následne, po zavädnutí (miernom vyschnutí), sa povrch upravuje filcovaním, pomocou hladidiel do požadovanej štruktúry.
Ako sa robia hlinené omietky

Príprava povrchu stien pred aplikáciou hlinenej omietky

Ako sa robia hlinené omietky

Steny po aplikácii spojovacieho mostíka

Ako sa robia hlinené omietky

Hotová hlinená omietka

Ako sa robia hlinené omietky
hlinené omietky

Hotová hlinená omietka – detail

hlinená omietka

Oprava a údržba hlinených omietok

Hlinené omietky môžu byť náchylné na poškodenia, ako sú praskliny, odštiepky alebo deformácie. Na opravu poškodení postupujeme nasledovne:

Príprava povrchu: Očistíme poškodenú oblasť od prachu a nečistôt.

Oprava prasklín: Naplníme praskliny hlinenou omietkou a použijeme hladidlo na vyrovnávanie povrchu.

Oprava odštiepkov: Pri menších odštiepkoch môžeme použiť rovnaký postup ako pri oprave prasklín. Pri väčších poškodeniach budeme musieť odstrániť poškodenú časť a aplikovať vrstvu hlinenej omietky.

Údržba a starostlivosť: Je jednoduchá, čistíme povrchy suchou alebo mierne navlhčenou handrou. V prípade veľkého znečistenia stien, môžeme na povrch naniesť jemnú vrstvu novej omietky alebo môžeme použiť vápennú farbu, ktorá môže mať po pridaní farebného pigmentu, želaný odtieň a hlinená omietky nestratí svoje funkcie.

Zdieľať:

Súvisiace príspevky

error: Content is protected !!